Županova izjava o trenutnih razmerah v času koronavirusa - 11. 6. 2021

  • 11 Junij 2021 |

Spoštovane občanke, spoštovani občani,

stanje se tudi naprej izboljšuje in držimo pesti, da tako tudi ostane. Glede na ostale EU države, je v Sloveniji epidemiološka situacija bistveno slabša, zato moramo biti še vedno previdni in upoštevati veljavne ukrepe.

Kot sem vas tudi pretekli petek obvestil za prehod meje in večino ostalih storitev, potrebujete potrdilo PCT (prebolel, cepljen, testiran). Tega ste do sedaj dobili pri osebnem zdravniku, kjer so vam ga natisnili, pri cepljenju pa ste dobili kartonček. Zdaj ga lahko prenesete sami preko zdravstvenega portala zVEM, kjer na enem mestu najdete vse vaše izvide testov, recepte,… Vsak državljan, ki bo želel pridobiti zeleno digitalno potrdilo, bo moral predhodno razpolagati z enim izmed kvalificiranih digitalnih potrdil (SIGEN-CA, Posta@CA, AC NLB, Halcom CA) ali mobilno identiteto smsPASS.

Obrazec za pridobitev smsPASS lahko izpolnete tudi na cepilnem mestu v ZD Črnomelj, kjer ga oddate prostovoljcem iz javnih zavodov. Po opravljeni identifikaciji boste dobili potrdilo o preverjeni istovetnosti osebe in nadaljnja navodila za aktivacijo identitete. V roku desetih dneh pa prejmete kodo, s katero lahko aktivacijo zaključite in dostopate do portala zVEM, na katerem se nahaja digitalno potrdilo o cepljenju. 1. julija pa naj bi na portalu zVEM zaživelo še evropsko digitalno zeleno potrdilo, ki bo omogočalo lažji prehod meja in potovanja po EU.

Če potrebujete pomoč pri stvarjanju SI-PASS računa, prijavi v portal zVEM ali pridobitvi digitalnega zelenega potrdila o cepljenju vas vabimo, da obiščete ZIK Črnomelj, kjer vam bodo pri tem pomagali.

Vlada je do 20. junija podaljšala veljavnost omejitev na področjih izvajanja športnih programov, verskih obredov, zbiranja ljudi, ponujanja in prodajanja blaga in storitev na področju voznikov in vozil ter javnega prevoza potnikov kar je večina ukrepov. Z rdečega seznama so črtali več držav in območij, strokovna svetovalna skupina pa je predlagala tudi konec epidemije. Pri tem je strokovna komisija poudarila, da se ne zavzema za odpravo ukrepov, saj so izkušnje pokazale, da se po prehitrem sproščanju ukrepov stanje hitro poslabša.

Pozivam vas, da se naročite na cepljenje ali preko osebnega zdravnika ali preko spleta v enotni centralni nacionalni sistem. Povezavo najdete na spletni strani ZD Črnomelj. V naši občini je po zadnjih podatkih 15 aktivno okuženih oseb, kar predstavlja 0,1 odstotka prebivalstva v občini, cepljenih je 31,7 % ljudi s prvim odmerkom in 21,9 % ljudi z vsemi odmerki. V ZD Črnomelj imate prav tako možnost narediti hitri test in test na COVID protitelesa, s čimer ugotovite, ali ste virus morebiti že preboleli. Če potrebujete kakršnekoli informacije glede koronavirusa, so vam v ZD Črnomelj vedno na voljo.

Na voljo so tudi organizacije za pomoč v naši občini, kontaktirate jih lahko na:

- Hiša sadeži družbe Črnomelj: 040 696 100
- Rdeči Križ Črnomelj: 07 30 51 451
- Center za socialno delo Črnomelj: 07 30 62 360
- Župnijska Karitas Črnomelj: 040 856 580

Ostanite zdravi.

Andrej Kavšek, župan

nazaj na vrh

Občina Črnomelj

Trg svobode 3
8340 Črnomelj

  07 306 11 00
  obcina@crnomelj.si

Uradne ure

Ponedeljek od 8.00 do 14.30

Sreda od 8.00 do 16.30

Petek od 8.00 do 12.30

V času med 11. in 12. uro ni uradnih ur.